9 listopada Nasza Szkoła uroczyście obchodziła święto 100-nej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach obchodów 100-lecia niepodległości o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w sali gimnastycznej wspólnie zaśpiewali hymn narodowy.

O godzinie 10:00 odbyła się pierwsza tura akademii dla uczniów klas I – III, a o godzinie 12.00 uczniowie z klas IV – VIII uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Ta „historyczna wędrówka” przeniosła nas do początków państwa polskiego i następnie chronologicznie odkrywała przed nami: fakty historyczne, bitwy, walkę i sylwetki polskich patriotów. Teksty poetyckie przeplatane były pieśniami i piosenkami w wykonaniu prawie 100 –osobowego szkolnego chóru pod kierownictwem pana Piotra Bibieli oraz muzyką w wykonaniu szkolnej orkiestry prowadzonej przez pana Krzysztofa Jędrasika. Prezentację multimedialną obrazującą wydarzenia historyczne przygotowała pani Aleksandra R., nauczycielka SP 28 w Bytomiu. Usłyszeliśmy najstarszą polską pieśń patriotyczną – „Bogurodzicę‘’, którą śpiewali polscy rycerze przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku oraz „Rotę‘’ będącą odpowiedzią Marii Konopnickiej na proces germanizacji Polaków oraz „Pieśń Legionów‘’, „My Pierwsza Brygada’’, „O mój rozmarynie‘’, „Wojenko , wojenko‘’ i wiele innych . Pieśni legionowe i żołnierskie w tradycji naszego narodu są „dokumentem‘’ minionych lat; obrazem życia, walki i marzeń milionów Polaków. Wzruszają do łez. Naszą „historyczną wędrówkę‘’ zakończyliśmy wspólnym śpiewem pieśni „Przybyli ułani‘’. Akademię przygotowali pan Piotr Bibiela i pan Krzysztof Jędrasik we współracy z paniami Małgorzatą Krawczyk, Haliną Ciszewicz-Kołodziej, Małgorzatą Garus oraz panią Aleksandrą R. Wykonawcami byli uczniowie klas 4-8. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy! Ta żywa lekcja historii była niezwykle wzruszającym przeżyciem.